Trump, “tutuklanacağım” dedi… Washington karıştı

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın gelecek hafta tutuklanabileceğini açıklaması üzerine, Cumhuriyetçi kongre üyelerinden bu istikamette mümkün bir teşebbüsün “siyasi bir motivasyon” ve “yetkiyi berbata kullanma” olacağı uyarısı yapılırken, Demokratlardan ise bu istikamette bir mahkeme kararına destek geldi. Eski Başkanı Trump’ın sosyal medya hesabından, New York’un Manhattan Bölge Savcılığının kendisini salı günü tutuklatabileceğini paylaşması, Washington’da tartışmalara neden oldu.

“İşte yeniden başlıyoruz…”

Twitter hesabından açıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’a atıfta bulunarak, “İşte yeniden başlıyoruz, şiddetli suçluları hür bırakan radikal bir savcının, Lider Trump’a karşı siyasi intikam peşinde koşarken yetkisini berbata kullanması… Siyasi motivasyonlu davalarla, seçimlere müdahale ederek demokrasimizi altüst etmek için federal fonların kullanılıp kullanılmadığını derhal araştırmak için ilgili komiteleri yönlendiriyorum” sözlerini kullandı.

Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin, bu duruma müdahale etmek için gerekli güce sahip olduğunu belirten Greeene, Adalet Bakanlığının bütçesinin askıya alınabileceğini kaydetti. Trump’ın Temsilciler Meclisindeki taraftarlarından Matt Gaetz yaptığı Twitter paylaşımında, “Seçim kampanyasının finansal ihlali ya oburlarının parasını yasa dışı bir biçimde harcamakla ya da kampanyanıza almamanız gereken paraları almakla ilgilidir. Trump ise bunlardan hiçbirini yapmadı. Özel bir muahede için kampanya ile ilgili olmayan kendi parasını kullandı” açıklamasında bulundu.

Gaetz, iddianamenin “güvenilmez” ve “tahrif edilmiş bir hukuksal teoriye” dayandığını kaydederken, Trump’a yönelik bir tutuklama teşebbüsünün siyaseti suistimal eden absürt bir suçlama olacağını kaydetti.

Ron DeSantis’e 2024 lider adaylığı için takviye veren Teksas temsilcisi Cumhuriyetçi Chip Roy da Twitter’da Trump’ı desteklemek için açıklamalarda bulundu.

Roy, “New York’taki Lider Trump’ın yaklaşan suçlaması, zorlamayla, karmaşık hukuksal teoriye dayalı siyasi bir kovuşturma olarak ele alınmalıdır. Bu, tüm Amerikalılara karşı silahlaştırılacak siyasallaşmış bir ‘adalet’ sistemi tehlikesini açıkça ortaya koymaktadır.” tabirlerini kullandı.

“Eski lider bile yasanın üstünde değildir”

Öte yandan, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ise mahkemeye dayanak verdi.

Pelosi Twitter’dan yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “Hangi kararı verirse versin büyük heyetin vereceği karar açıkça gösteriyor ki eski ABD Başkanı bile yasanın üstünde değildir. Eski liderin bu sabahki açıklaması sorumsuzca yapılmıştır. Kendisini gündemde tutmak ve destekçileri ortasında huzursuzluğa yol açmak için yapılmıştır. Kanunları çiğnemesinden, seçimlere saygısızlık etmesinden ve şiddeti kışkırtmasından bir yere kaçamaz. Haklı olarak, hukuk sistemimiz, onu nasıl hesap verebilir hale getireceğine karar verecektir.”

Tartışmaya Elon Musk da katıldı

Trump’ın paylaşımına yönelik açıklamalardan biri de Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan geldi.

Musk Trump’un tutuklanabileceğine yönelik bir haberin altına “Bu gerçekleşirse Trump çok daha büyük zaferle döner” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Eski Lider Trump, Manhattan Bölge Savcısı’nın soruşturmasıyla ilgili olarak gelecek hafta salı günü tutuklanabileceğini ve bu nedenle destekçilerine protesto davetinde bulunduğunu duyurmuştu.

Manhattan Bölge Savcısı Bragg’ın, Trump hakkında porno yıldızı Stormy Daniels’a yapılan 130 bin dolarlık ödemeyle ilgili bir dava açmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Daniels’in, Trump’ın başkanlık yarışına girmeden evvel onunla bir ilgisi olduğu ve 2016 başkanlık seçimlerinden evvel 130 bin dolarlık sus hissesi aldığı sav edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir