‘Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi’ tarihe ışık tutuyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu, Cumhuriyet’in 100. yıl aktiflikleri çerçevesinde düzenlenen ‘Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Standı’na mesken sahipliği yapıyor. Stant, Türk futboluna damga vurmuş olan esaslı kulüplerin, futbolcuların yahut tarihe tanıklık eden aile yakınlarının arşivlerinden toplanan yüzlerce yapıtın ve dokümanların bir ortaya getirilmesiyle oluştu.

“Kupalara, formalara ve ulusal ekibimize dair çeşitli nesneleri görecekler”
Sergiye gelen ziyaretçilerin daha evvel görmedikleri çeşitli dokümanları görebileceklerini tabir eden Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Stant Koordinatörü Talha Turhal, “Kupalara, formalara ve ulusal grubumuza dair çeşitli nesneleri görecekler. Bunların ortasında son kazanılmış dünya kupası olan Ampute Ulusal Grubumuzun kupasını görebilecekler. Teknik adamlara dair yeniden nesneler mevcut hatta Cumhurbaşkanımızın spor hayatı ile alakalı çeşitli nesneleri de görebilirler” diye konuştu.

“Futbol kardeşliktir’ diyoruz”
Turhal, stantta yer alan yarım kupaların tam da standın maksadını gösteren nesneler olduğunun altını çizerek, “‘Futbol kardeşliktir’ diyoruz, Cumhurbaşkanımız da açılışta bunu söylemişti. Örnek olarak yarım kupalardan bir tanesi olarak bir maç yapılıyor ve ‘bu maç düzgün yönetilmedi’ diye kazanan tarafın yöneticileri kupayı ikiye böldürüp bir kısmını karşı rakibe veriyor, bir kısmını da kendileri alarak kardeşliği bu halde imzalıyorlar” dedi.

Ayrıca Talha Turhal, Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi’ne gelen ziyaretçilerin göreceği en eski nesnenin 1890 yılına ilişkin Kuşdili Çayırı’nda yapılan bir futbol karşılaşmasında tutulan doküman olduğunu belirtti.
2 Kasım 2022 – 3 Mayıs 2023 tarihleri ortasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda ziyarete açık olacak stantta; 1922’de Akşehir’de yapılan, Mustafa Kemal ve ordu kumandanlarının izlediği futbol karşılaşmasında çekilen şifreli telgrafın evraklarına, 2002 Dünya Kupası’nda üçüncü olan Türkiye Ulusal Grubu oyuncularının ve Teknik Yönetici Şenol Güneş’in formaları ve madalyalarına, Türkiye Mili Kadrosu’nda oynamış olan sportmenler ve ulusal kadronun şu vakte kadar giydiği formalara, Galatasaray’ın 1999-2000 döneminde kazandığı UEFA Kupası ile Üstün Kupa’ya ve 1972 yılında Santos’un Fenerbahçe ile yaptığı maç sonrası Pele’nin merhum lider Faruk Ilgaz ile çektirdiği imzalı fotoğrafa ve iki grup ortasında paylaştırılan yarım kupalara kadar birçok eser ve doküman ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.
İlk kez bir ortaya getirilen futbol tarihi ile alakalı arşiv dokümanları, kazanılmış kupalar, gruplar ismine yazılmış birinci marşlar, futbolcuların giydiği formalar, futbol ekiplerinin geçmişe ilişkin tüzükleri, karşılaşmalar esnasında çekilmiş fotoğraflar ve daha birçok nesnenin kronolojik olarak sergilendiği standın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir