Şahan Gökbakar’dan LGBTİ+ karşıtı yürüyüşe tepki: ‘Yolunuz yol değil, doğrunuz doğru değil’

Komedyen Şahan Gökbakar, İstanbul Valiliği’nin müsaade verdiği, RTÜK’ün sitesinde, kamu spotu ismi altında tavsiye edilen, Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne bağlı Fikirde Birlik ve Uğraş Platformu’nun LGBTİ+ bireyleri amaç alan ‘Büyük Aile Buluşması’ mitingine reaksiyon gösterdi.

“HER İNSAN EŞİTTİR”

Şahan Gökbakar, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda şu tabirleri kullandı:

“Kadınlarımız sokak ortasında katledilirken yürümediniz. Ufacık çocuklarımıza tecavüz edilirken yürümediniz. Artık LGBT’ye karşı yürüyüş o denli mi? Yürüyün, lakin şunu unutmayın yolunuz yol değil, doğrunuz hakikat değil… Her insan eşittir, ayıp ediyorsunuz! Vicdan diliyorum… “

“SANAT DÜNYASINDAKİ LGBT+ BİREYLER NEDEN SESİNİZ ÇIKMIYOR?”

Gökabakar, öbür paylaşımlarında şu sözleri kullandı:

“Yıllar uzunluğu gündüz jenerasyonlarında yer alan, heyetlerde altın tahtlarda oturan, bilinen, bilinmeyen ya da bilinmediğini sanan, sanat ve cümbüş dünyasındaki LGBT+ bireyler neden sesiniz çıkmıyor? Savunsanıza, ‘biz de insanız biz de eşit yurttaşlarız’ desenize…

Her şartta eşitlik, demokrasi ve özgürlüklerden bahseden, her bulduğuyla helalleşen, insan haklarını savunan muhalefet önderleri, siyasetçiler nerdesiniz? Savunsanıza, ‘insan insandır herkes eşittir’ desenize… Neden sesiniz çıkmıyor?

Devlet yetkilileri olarak her bir yurttaşınızı eşit görmekle mukellefsiniz. Bu ülkede yaşayan her insan eşittir. Nasıl bir küme vatandaşın, öbür eşit vatandaşlara nefret içeren ve hayat hakkını sorgulayan bir tertibine müsade edersiniz? Hukuk ve adalet nerede?”

MUHALEFETE REAKSİYON GÖSTERDİ

Ünlü komedyen, nefret yürüşü konusunda muhalefetin sessiz kalmasını da eleştirerek, şöyle konuştu:

“Dönemine nazaran kim eziliyorsa bağırıyor, geri kalanlar susuyor. Devran dönüyor, bu sefer diğerleri eziliyor, lakin tekrar herkes susuyor. Kimse kendinden olmayanın kederine ses vermiyor. Bu yüzden bir adım ilerleyemiyoruz.

Sen adalet yürüyüşü yap, 400 kilometre yol yürü; adalet adalet diye… Lakin bugün yapılan açık bir adaletsizliğe ses çıkarma… Daha çok yolunuz var demek ki.

Şu anki siyasi partiler gazlı içecekler üzere; ambalajlar, renkler, esanslar farklı ancak hepsi sıhhate ziyanlı…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir