Omicron varyantının en sık görülen 5 belirtisi

2019’un son haftalarında ortaya çıktıktan sonra global bir salgın halini alan corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan tipi olarak bilinen Omicron varyantının BF. 7 alt tipinin en çok görülen belirtileri muhakkak oldu.

HealthShots’ın haberine nazaran, uzmanlar, Omicron varyantının en çok görülen 5 semptomunu şu biçimde sıraladılar…

ATEŞ

Bu Omicron varyantının semptomları başka varyantların semptomlarına epey benzeridir, hastalık esnasında hafif ila yüksek ateşe sahip olmak bunlardan biridir.

BURUN AKMASI

Covid-19’un ağrılara ve ateşe neden olduğu bilinmesine karşın, burun akıntısı ile soğuk algınlığı epey yaygındır. Hapşırma ve baş ağrısı da görülen öteki belirtiler ortasında yer alır.

BOĞAZ AĞRISI

Omicron varyantının boğaz ağrısına neden olma mümkünlüğü daha yüksektir. Rahatsız edici olabilir ve boğazınızın ardında şişme, konuşmada zorluk, boğazda kaşıntı ve kızarıklık yaşayabilirsiniz.

YORGUNLUK

BF.7, yorgunluk da dahil olmak üzere teneffüs yolu enfeksiyonu gibisi semptomlara yol açar. Gücünüzü tüketebilir ve kendinizi donuk, yorgun hissetmenize neden olabilir.

ÖKSÜRÜK

Soğuk algınlığı ve öksürük bu varyantta da en yaygın semptomlardır. Başa çıkması sıkıntı olabilecek formda balgamlı bir öksürük yaşayabilirsiniz.

Omicron varyantı önemli komplikasyonlara neden olmayabilir fakat daha süratli yayılabilir. Bu nedenle, bu belirtilerden muzdaripseniz çabucak bir corona virüsü testi yaptırarak profesyonel takviyeye başvurabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir