Hastanede kırmızılı reçeteli ilaçlar kayboldu, 3 kişi açığa alındı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki eczanede çoğunluğu narkotik olmak üzere birçok ilacın kaybolmasına ait idari soruşturma başlatıldı, 3 işçi de açığa alındı. Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, “Savcılığa kabahat duyurusunda bulunduk, isimli tahkikata devam ediyorlar” dedi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde ‘narkotik ilaç’ olarak da bilinen kırmızı reçeteli ilaçların kaybolduğu ihbar edildi. Hastane eczanesinde çalışan Y.K. isimli işçi, durumu bir mektup ile bildirdi. Başhekimliğe verdiği dilekçede Y.K., eczanede öbür usulsüzlüklerin de yapıldığını öne sürdü.

Eczane sorumlularını uyardığını, bu nedenle kendisine mobbing uygulandığını belirten Y.K., dilekçesinde şu savlarda bulundu:

“Eczacılardan H.A. ve G.A., yıllardır yasal olmayan işler yapıyor. ‘Yapmam’ dediğim için de bana mobbing uygulanıyor. Depodaki ilaç ve serumların miatlarının dolmasına 3 ay kala firmalar ile görüşülüp, değişim talebinde bulunması gerekirken; görüşmüyorlar. Firmaya miadı geçtikten 2 ya da 3 ay sona dönüş yapılıyor. 3 ay öncesinden yazı yazılmadığı için firmalar kabul etmiyor. Bu ilaçlar kimse görmeden F.K.’ye imha ettiriliyor. Gözümle gördüğüm, imha olmuş en az 2 kamyon ilaç ve serum var. ‘Bunları neden imha ediyorsunuz?’ dediğimde ise ‘Seni ilgilendirmez’ yanıtını alıyoruz.”

“Hastanenin ilaçları diğer yerde satılıyor”

Y.K., hastaneye ilaç veren bir ecza deposunun da usulsüzlüklerde yer aldığı savında bulunduğu dilekçesinde, “B. Ecza Deposu’ndan ilaçlar gelmeden faturalar giriliyor. Bu ilaçlar; 2, 3 ve 4 ay içerisinde kesim parça geliyor. Ayrıyeten B. Ecza Deposu’na ilaç veriyorlar. Bu ilaçlar, miada gönderilmiş üzere gösteriliyor. Ayrıyeten B. Ecza Deposu İlaç Takip Sistemi (İTS) bizim üzerime olan ilaçları, öteki hastanelere satıyor. Ortadan 1-2 ya da 3 ay geçtikten sonra ilaçları getiriyorlar. Ancak ilaç takip sistemi bize kayıtlı değil” tabirlerini kullandı.

Hastanenin eczanesinde 200 narkotik ilacın eksik olduğunu da kaydeden Y.K., şunları kaydetti:

“1’inci kat eczanede narkotik defterleri ile kısımlara narkotik ilaçlar veriliyor. Oradan öğrendiğime nazaran; narkotik defterlerinde hastanın ismine 1 ya da 2 adet yazılan ilaçlar artırılıyor ancak artırılan adet verilmiyor. Narkotik defterleri ile sisteme düşülen adetler denetim edilirse; her şey ortaya çıkacaktır. Kahramanmaraş G. isimli marketten 2017-2018’den bu vakte kadar alınan çinko oksit, boraks sitrik asit, kalsiyum laktat, salisilik asit, sodyum benzoat ve mentol kristalin stok hareketlerinin denetim edilmesini istiyorum. Bu eserler; eczane deposundan farklı sistemdeki farklı depolara transfer edilmiştir. Bu depoların denetimi H.A. ve G.A.’dadır.”

Y.K.’nin argümanları sonrası idari soruşturma başlatılıp, eczanede inceleme yapıldı. Birinci incelemede çoğunluğu narkotik olmak üzere birçok ilacın yerinde olmadığı tespit edildi. Baş eczacı G.A.’nın görev yeri değiştirildi, depo sorumlusu eczacı H.A., eczane çalışanı K.S. ile ihbarda bulunan Y.K. açığa alındı.

Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım da idari soruşturma başlatıldığını ve eczanede sayım yaptırdıklarını söyledi. Mevzunun takipçisi olacağını kaydeden Prof. Dr. Yasım, “Üniversite hastanemizde birtakım ilaçların kaybolduğu hakkında söylentiler vardı, bunlar bize de geldi. Bunun üzerine eczanede sayım yaptırdık. Bilhassa narkotikler yüklü olmak üzere kimi ilaçların olmadığını gördük. Bunun üzerine 3 kişiyi açığa aldık, 1 kişinin de vazife yeri değiştirildi. Bahis hakkında idari soruşturmayı başlattık. Ayrıyeten savcılığa da cürüm duyurusunda bulunduk, isimli tahkikata devam ediyorlar” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir