CHP’li Erkek’ten Bakan Soylu’ya: Cesareti varsa İmamoğlu’nu uzaklaştırsın

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayla ilgili olarak “Soylu’nun hamaseti varsa uzaklaştırsın. İstanbul’u kaybettiler, Türkiye’yi de kaybedecekler. Biz kazandığımızda aslında kendileri de kurtulacak. Zira gitgide daha çok kusur yapıyorlar” tabirlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırılmasının yankıları sürüyor. Cumhuriyet’ten İklim Öngel’e konuşan CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kararını kıymetlendirdi.

“İBB Lideri İmamoğlu’na, kullandığı söz nedeniyle itiraz yolu açık siyasi yasak kararı verildi. İmamoğlu kime ahmak dedi?” sorusu üzerine “Aslında kimseye demedi. Kendisine “ahmak” diyen İçişleri Bakanı Soylu’ya nazikçe bir cevap verdi, çok daha ağır bir karşılık verebilirdi. Bir siyasi polemik bir ceza davasının konusu olamaz” diye karşılık veren Erkek şöyle devam etti:

“Demokratik hukuk devletinde bu türlü bir dava açılmaz bile. “Acaba muhalefetin üzerinde nasıl bir baskı oluşturabiliriz, nasıl engelleyebiliriz” düşüncesindeler. Engelleyemezler. Lakin daha da güçlendirirler. İstanbul seçiminin iptal edilmesi nitekim büyük bir ahmaklıktı.

Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler. Bir aday kazanmış mazbatasını almış. Siz hem seçimi hem mazbatayı iptal ediyorsunuz. Ortadan aylar geçiyor Soylu tartışma başlatıyor, İmamoğlu karşılık veriyor. İmamoğlu’nun bir hakaret kastı olsa 6 Mayıs gecesi yapardı. Evrakta çok kıymetli anayasa profesörlerinin mütalaası var. Bugün yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu’nu hazırlayan isimler ve “Suç ögesi yok” diyorlar. İmamoğlu davasının özü Fatih’in kelamında batındır: “Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür”. Saray iktidarı Atatürk’ün dediği üzere gaflet, dalalet ve hıyanet içinde. Adaleti çürütmek hıyanettir ve gerçek bir beka meselesidir.

Görevden alamazlar. Hukuken de mümkün değil. İçişleri Bakanı Soylu’nun şeklen yetkisi var diyelim. Yüreği varsa uzaklaştırsın. İstanbul’u kaybettiler Türkiye’yi de kaybedecekler. Biz kazandığımızda aslında kendileri de kurtulacak. Gitgide daha çok otoriterleşiyorlar ve daha çok yanılgı yapıyorlar. “

TIKLAYIN – Süleyman Soylu’dan İmamoğlu açıklaması: İstinaf ve Yargıtay kararı onaylarsa, misyondan alırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir