ABD sel felaketleri ile boğuşuyor

New York ve Vermont eyaletlerinde ırmaklar taşarken, çok sayıda yol sular altında kaldı, kimi noktalarda çökme meydana geldi. New York’ta sel sularında sürüklenen 1 bayan hayatını kaybetti. Orange County’de yolda araçlarıyla mahsur kalanlar polisler tarafından kurtarıldı. O anlar bir polisin beden kamerasına yansıdı. Eyaletteki sel felaketi, ABD Askeri Akademisine mesken sahipliği yapan Orange County’e bağlı West Point de dahil olmak üzere New York kentinin kuzeyindeki Hudson Irmağı’nın civarında meydana geldi. New York Valisi Kathy Hochul, Orange County’de konutlarda, iş yerlerinde ve altyapıda önemli hasar oluştuğunu belirtti.

Highland Falls bölgesindeki hasarın on milyonlarca dolar olduğunu aktaran Vali Neuhaus, “Orange County’de dün gece bin yılda bir görülen hava olayı yaşandı. Yağmur dindi ancak kriz bitmedi” tabirlerini kullandı.

50 KİŞİ TEKNELERLE KURTARILDI

Vermont eyaletinde de sel nedeniyle hayat durma noktasına geldi. Havadan kaydedilen imgelerde, cadde ve sokakların ırmağa döndüğü, araçların yollarda kaldığı görüldü. Vermont Acil Durum İdaresi Sözcüsü Mark Bosma, mahsur kalan 50 kişinin teknelerle kurtarıldığını açıkladı. Vermont Valisi Phil Scott ise eyalette 2011’deki Irene Kasırgası’ndan beri bu boyutta bir sel meydana gelmediğini vurguladı. Scott, “Massachusetts sınırından Kanada hududuna kadar ani sel ikazları yürürlükte. Mümkünse lütfen konutta kalın. Lakin sel suları konutunuza yaklaşıyorsa çabucak ayrılın” sözlerini kullandı.

Uçak ve demir yolu seferlerinde de büyük aksamalar meydana geldi. Çok sayıda uçuş iptal edilirken, demir yolları rayları sular altında kaldı.

Hava varsayım kuruluşu AccuWeather, sel felaketinin yol açtığı hasarın 3-5 milyar dolar olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir